Ad
Ad
Ad
Biznes

Co na temat audytu iso 9001 wiedzieć trzeba?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wielu klientów zwraca uwagę na to, aby mieć do czynienia z produktami wysokiej jakości. Tzn. takimi, jakie będą spełniać ich wyśrubowane oczekiwania. Wyznacznikiem dobrej jakości (wręcz można powiedzieć, że międzynarodowej) jest przyznawany certyfikat iso 9001. 

Audyt iso 9001 do przeprowadzenia

Aby iso 9001 mógł zostać przyznany, potrzebne jest w pierwszej kolejności sprawdzenie poszczególnych procesów. Jest to potrzebne do tego, aby wykryć ewentualne błędy, które świadczą o tym, że jakość nie jest jednak taka jak być powinna. Cały audyt iso 9001 dzieli się na dwa etapy:

  • etap wstępny – potrzebny do tego, aby sam audytor mógł zapoznać się z firmą. Dokładnie z tym, jak ona działa? Z jakimi usługami/produktami na co dzień ma do czynienia? To właśnie na tym etapie audytor sporządza raport, który wskazuje jakie są mocne strony danego przedsiębiorstwa, a jakie są słabe. Jest on potrzebny do tego, aby móc wprowadzić właściwy etap audytu.
  • etap właściwy – trwać może od jednego do czternastu dni. Wszystko zależne jest od tego, z jaką dokładnie firmą ma się do czynienia (jej wielkością) i ilu audytorów będzie brało udział w danym procesie. Niekiedy będzie to jedna osoba – ta, która przeprowadzała etap wstępny. Niekiedy, na tym etapie, dołączyć może większa liczba audytorów, którzy będą pilnowali tego, aby wszystkie przewidziane normy zostały spełnione.

Podczas tego ostatniego etapu właściwego sporządzany jest raport. Audytorzy wskazują w nim, czy normy zostały wprowadzone, na jakim etapie, czy też nie. To właśnie od nich zależy, czy iso 9001 zostanie przyznany.

Tego typu audyt jest w stanie przeprowadzić DJB doradztwo.

Czy otrzymam certyfikat iso 9001?

Nie brakuje takich firm certyfikujących, które za stosowną opłatą wykonują takie specjalistyczne audyty. Tak, trzeba bowiem powiedzieć, że nie ma nic za darmo. No tak, a skoro ktoś płaci, to certyfikacja powinna zostać przyznana. Bez względu na wszystko.

Błąd! Żaden przedsiębiorca nie powinien wychodzić z takiego założenia. Nawet, jeżeli audytorzy otrzymają stosowną opłatę, nie jest powiedziane, że certyfikat zostanie przyznany. 

Kiedy nie można spodziewać się certyfikatu? Jeżeli audytorzy wykryją, że normy obowiązujące nie zostaną spełnione, a sam certyfikat będzie wykorzystywany w celu osiągnięcia korzyści finansowych. Nie o nie bowiem chodzi, ale o doskonalenie firmy, aby klienci mogli osiągać w przyszłości jeszcze większą satysfakcję w kontaktach z nimi.

Comments are closed.