Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć o tej polisie?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Aby móc legalnie poruszać się po polskich drogach własnym pojazdem, konieczne jest zakupienie polisy OC. Ubezpieczenie OC to polisa wymagana przez polskie prawo – dlaczego? Ile kosztuje takie ubezpieczenie i jak długo jest ważne?

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne?

Ubezpieczenie OC to rodzaj polisy, którą muszą posiadać wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. Polisa ta zasadniczo jest ochroną dla innych użytkowników drogi. W przypadku kolizji czy wypadku, spowodowanego z winy właściciela polisy, to właśnie ubezpieczyciel zabezpiecza ewentualne roszczenia finansowe osób poszkodowanych. Ubezpieczenie OC chroni więc portfel posiadacza polisy przed koniecznością płacenia z własnej kieszeni, jest też zabezpieczeniem dla innych kierowców, rowerzystów czy pieszych.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i jak wyliczana jest składka?

Suma rocznej składki ubezpieczenia OC nie jest stała i wynika z wielu czynników – mówią specjaliści. Podstawowymi danymi jest tu wiek posiadacza pojazdu oraz posiadane przez niego zniżki (zniżki nabywane są wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy). Istotne są także dane takie jak wiek i marka samochodu, kolejno – pojemność silnika samochodu. Na wysokość składki ma również fakt miejsca zarejestrowania samochodu. Jeśli w danym roku posiadacz polisy spowodował kolizję, musi się on spodziewać zwiększenia rocznej składki OC. Ubezpieczenie OC opłacane na rok z góry może być dodatkowo objęte kilkuprocentowym rabatem. Polisa może być również płacona w ratach.

Co grozi nam za jazdę bez ważnej polisy? Przede wszystkim warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC jest sprawdzane podczas każdej kontroli drogowej. Brak polisy powoduje nałożenie wysokich mandatów. W przypadku spowodowania kolizji i braku polisy, wszelkie roszczenia musimy opłacić samodzielnie.

 

 

Comments are closed.