Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Kiedy należy się pojazd zastępczy?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Większość z nas podpisując umowę z ubezpieczycielem nie dopytuje o szczegółowe warunki. Bardziej skupiamy się na cenie naszego ubezpieczenia niż na poszczególnych składnikach, jakie nam oferujemy, licząc skrycie, że żadna kolizja nam się nie przydarzy. Co jeśli jednak tak się nie stanie?

Kiedy możemy skorzystać z pojazdu zastępczego?

W przypadku kolizji, w której zostałeś poszkodowany możemy liczyć nie tylko na naprawę auta, ale również na samochód zastępczy. W celu jego otrzymania musimy zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi, co najważniejsze samochód zastępczy z OC sprawy przysługuje kierowcy bez względu na jego status (przedsiębiorca/konsument). To w obowiązku ubezpieczyciela jest zapewnienie nam auta zastępczego.

Musimy jednak pamiętać, że raczej żaden ubezpieczyciel nie przydzieli nam auta z własnej woli zrobi to tylko i wyłącznie na nasz wniosek. Jest to niezwykle ważne, ponieważ brak auta może bardzo często spowodować komplikacje  w naszym życiu na przykład z dojazdem do pracy.

Na jaki czas możemy otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Jest to rzeczywisty czas naprawy naszego pojazdu, a nie technologiczny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku konieczności bardzo długiego oczekiwania na naprawę. Może to być spowodowane trudnym dostępem do części zamiennych, ich koniecznością sprowadzania zza granicy bądź też po prostu długą kolejką do dobrego zakładu mechanicznego.

Pojazd zastępczy możesz również otrzymać w przypadku, gdy twój pojazd nie podlega naprawie, a ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą. W rzeczywistości – dopóki nie zakupisz nowego samochodu. To bardzo ważne, ponieważ kupno samochodu powinno być przemyślaną decyzją. Nie musisz się więc śpieszyć, ponieważ obowiązkiem ubezpieczyciela jest zapewnieni Ci pojazdu zastępczego, aż do momentu zakupu nowego auta.

Nieznajomość prawa szkodzi

Niestety nie ma żadnego przepisu mówiącego wprost o zapewnieniu pojazdu zastępczego, ale takie obowiązek jest zapisany pośrednio w przepisach, które mówią o tym, że w przypadku bycia poszkodowanym w kolizji możemy ubiegać się o wyrównanie straty, jaką ponieśliśmy, bądź korzyści, które moglibyśmy osiągnąć, gdyby szkoda nie została nam wyrządzona. Niestety wielu ubezpieczycieli może podważać ten fakt. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o możliwości otrzymania pojazdu zastępczego w przypadku bycia poszkodowanym w kolizji.

Comments are closed.

Industrialna konsola z półką do przedpokoju https://radioemaus.pl/aktualnosci/jakie-ubezpieczenie-samochodowe-wybrac-dla-starszych-pojazdow/ https://nowoczesny.pl/ubezpieczenie-assistance-dlaczego-warto-miec-pomoc-na-drodze/