Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Kindergeld – czym jest i komu przysługuje?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Pracując w Niemczech, warto mieć świadomość, że przysługują nam liczne ulgi oraz pomoc socjalna. Jednym z najbardziej znanych dodatków socjalnych jest Kindergeld, czyli pieniądze otrzymywane z niemieckiej kasy rodzinnej na każde dziecko w rodzinie. W założeniu Kindergeld ma dawać możliwość poprawienia jakości życia dzieci. W jaki sposób wnioskować o to świadczenie? Czy przysługuje ono każdemu?

Kto może wnioskować o Kindergeld?

Warto wiedzieć, że Kindergeld jest świadczeniem, które przysługuje wszystkim osobom legalnie zatrudnionym w kraju nad Odrą. O Kindergeld może ubiegać się zarówno osoba zatrudniona na stałe, jak i pracownik sezonowy, ale też właściciel firm prowadzonych w Niemczech. O Kindergeld może ubiegać się również Polak, który pracując w Niemczech składki socjalne odprowadza w Polsce. Co ważne, od roku 2018 o Kindergeld można ubiegać się do 6 miesięcy wstecz. Warto wykorzystać to świadczenie, by zapewnić lepsze możliwości dla swoich dzieci.

O przyznanie zasiłku socjalnego Kindergeld można ubiegać się, zanim dziecko skończy 18. Rok życia. Ważne jest również to, że świadczenie to przyznawane jest na ogólnie przyjętych zasadach. Kindergeld należy się dzieciom i młodzieży do 25 roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki. Jeśli mowa o dziecku niepełnosprawnym, proces edukacji nie ma wpływu na możliwość skorzystania z tego rodzaju zasiłku. Warto też pamiętać, że w roku 2019 wysokość świadczenia Kindergeld uległa podwyższeniu.

Na co można przeznaczyć Kindergeld?

Pieniądze z programu socjalnego Kindergeld powinny być w założeniu przeznaczane wyłącznie na dziecko. Oznacza to, że pieniądze te mogą być wydawane na jego wyżywienie, ale też ubrania, naukę, dodatkowe zajęcia po szkole, ale też zabawki, wspólne wakacje, kolonie dla dziecka.

Comments are closed.