Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego cieszą się coraz większym zainteresowaniem pacjentów. Przyczyn jest wiele, od bezpieczeństwa i naturalności takiej procedury, aż po wyjątkową wszechstronność takiego preparatu. Zastanawiasz się, czy efekty zastosowania osocza bogatopłytkowego rzeczywiście są zadowalające? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy ekspertów kliniki Ortodentika w Łukowie.
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Aby zrozumieć, na czym polegają zabiegi osoczem bogatopłytkowym, należy wiedzieć, czym właściwie jest ten preparat. Pozyskiwany jest on z krwi pobranej od pacjenta, zwykle w dniu zabiegu. Płyn ustrojowy umieszczany jest w specjalnej wirówce, która oddziela płytki krwi z czynnikami wzrostu oraz osocze od pozostałych składników. Początkowo konieczne było dodawanie do osocza bogatopłytkowego substancji chemicznych, które zapewniały między innymi większą trwałość preparatu i ułatwiały jego podanie. Obecnie jednak możliwe jest podawanie wyłącznie substancji pozyskanych od pacjenta. W końcowym etapie zabiegu preparat podawany jest w miejsce docelowe metodą iniekcyjną. Do licznych zalet osocza bogatopłytkowego należą między innymi biokompatybilność i praktycznie zerowe ryzyko alergii – tłumaczy ekspert kliniki Ortodentika w Łukowie. Po podaniu takiego preparatu w tkankach rozpoczynają się naturalne procesy regeneracyjne, zawiera on bowiem komórki macierzyste, które mają zdolność przemiany w inny typ komórek.
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego
Badania nad możliwościami zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie wciąż trwają. Obecnie szczególnie popularne jest stosowanie go w medycynie estetycznej oraz w ortopedii, szczególnie przy różnego typu urazach. Coraz częściej zalecane jest ono jednak również po różnego typu zabiegach, np. chirurgii stomatologicznej czy ginekologicznej, a także w leczeniu ran. Wszystko dzięki jego wyjątkowemu działaniu regeneracyjnemu. Co więcej, sam zabieg nie tylko jest krótkotrwały, lecz także zwykle nie wymaga częstego powtarzania. Komórki macierzyste pozwalają na naturalną regenerację, proces ten może więc trwać kilka tygodni lub miesięcy. Również sam okres rekonwalescencji nie jest dla pacjenta uciążliwy, zaleca się jedynie kilka dni odpoczynku – wymienia zalety zabiegu osoczem PRP specjalista kliniki Ortodentika. Zabieg jest też małoinwazyjny, gdyż wymaga jedynie niewielkiego nakłucia, a same rezultaty mogą utrzymywać się nawet przez 2 lata.
Wskazania do zabiegów regeneracyjnych osoczem bogatopłytkowym
Niezwykłe właściwości osocza bogatopłytkowego sprawiają, że lista wskazań do wykonania zabiegu z jego użyciem cały czas się wydłuża. Obecnie coraz chętniej stosowany jest on w medycynie regeneracyjnej. Do najczęściej wymienianych zaleceń do jego zastosowania wymienia się:
- bóle mięśni, stawów i ścięgien – zarówno te przeciążeniowe, jak i pourazowe,
- choroby zwyrodnieniowe,
- tendinopatie i entezopatie,
- uszkodzenia chrząstki stawowej,
- ból dolnego odcinka kręgosłupa,
- haluksy (paluch koślawy),
- biodro trzaskające,
- zespół bolesnego barku,
- trudno gojące się rany,
- spowolnienie zrostu po złamaniu bądź jego całkowity brak.
Niekiedy osocze bogatopłytkowe zalecane jest również profilaktycznie przy zabiegach wymuszających naruszenie tkanki. Dzięki działaniu komórek macierzystych możliwe jest wtedy skrócenie okresu rekonwalescencji oraz złagodzenie jego przebiegu.
Przeciwwskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego
Chociaż zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego są niezwykle bezpieczne, w tym nawet dla alergików, w niektórych sytuacjach nie mogą one zostać przeprowadzone. Dzieje się tak w przypadku:
- kobiet w okresie ciąży i laktacji,
- pacjentów cierpiących na choroby krwi,
- osób o obniżonej ilości płytek krwi (małopłytkowość),
- cierpiących na zapalenie wątroby,
- osób z chorobami autoimmunologicznymi,
- pacjentów w trakcie leczenia nowotworów.
Zabiegu nie przeprowadza się również u osób przechodzących przez infekcję wirusową. Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu procedury z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego zawsze podejmuje lekarz.
Comments are closed.